• Home Star

FOTOWOLTAIKA - CZY TO SIĘ W OGÓLE OPŁACA?

Po ogłoszeniu przez URE informacji o 12 % podwyżce cen prądu, warto się bardziej zastanowić nad instalacją paneli słonecznych na swoim dachu.


Rosnąca popularność instalacji systemów nie zmienia faktu, że wciąż pojawią pytania o opłacalność fotowoltaiki. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że zawsze gdzieś jest jakiś "haczyk", a tym bardziej, gdy ktoś nam coś proponuje za darmo. Dlatego ciężko jest uwierzyć, że po zakupie i instalacji odpowiedniego systemu fotowoltaicznego, jesteśmy w stanie samodzielnie i bez żadnych dodatkowych opłat produkować prąd, który zasili nasze gospodarstwa domowe, rolne, czy nasze przedsiębiorstwa.





Czy fotowoltaika sprawdzi się w naszych polskich warunkach?

Ile ludzi tyle opinii. Przeważająca część społeczeństwa uważa, że to nowa moda, która nie sprawdzi się u nas w Polsce ze względu na dużą ilość dni bez słońca, krótkiego lata, itp.

Trzeba tutaj zaznaczyć i podkreślić, że fotowoltaika do swojej pracy wykorzystuje promieniowanie rozbite i rozproszone, a to sprawia, że system fotowoltaiczny produkuję energią słoneczną nawet w pochmurne dni i zimę.

Nowoczesne panele słoneczne są wyposażone w optymalizację pracy, dzięki czemu w pochmurne dni nie tracą efektywności. Panele fotowoltaiczne wykorzystują do swojej pracy efekt fotoelektryczny, do którego potrzebne jest jedynie światło. Dzięki temu, system działa również wtedy, gdy słońce schowane jest za chmurami. Nie da się jednak ukryć, że do uzyskania maksymalnych korzyści z pracy fotowoltaiki konieczne jest dobre nasłonecznienie.


Warto też podkreślić, że instalacja fotowoltaiczna działa zimą, ponieważ mimo słabszego nasłonecznienia, system nadal ma dostęp do światła, na którym opiera się praca systemu fotowoltaicznego. Wyprodukowane latem nadwyżki energii można wykorzystać w okresie zimowym. Takie rozwiązanie umożliwia całkowite uniezależnienie się od dostaw prądu, ponieważ gospodarstwo domowe przez cały rok jest zasilane przy pomocy energii wytworzonej w domowej elektrowni słonecznej.




48 wyświetlenia0 komentarz

©2019 by HOME STAR.