Fotowoltaika zimą - czy to się opłaca?

Aktualizacja: 18 gru 2019

Za oknami pierwszy śnieg i pierwsze przymrozki. Pewnie wiele osób zadaje sobie pytanie o wydajność i sprawność systemu fotowoltaicznego w okresie zimowym.Co wpływa na wydajność ogniw solarnych?


Zimą faktycznie słońce świeci krócej i mniej intensywnie niż w inne pory roku w Polsce. Warto też zaznaczyć, że instalacja fotowoltaiczna nie produkuje energii w nocy oraz wtedy, kiedy panele słoneczne są w całości pokryte śniegiem.

Duży wpływ na wydajność całej instalacji fotowoltaicznej ma to jaki rodzaj paneli słonecznych zamontujemy na swoim dachu. Panele polikrystaliczne mają mniejszą sprawność w stosunku do monokrystalicznych i są mniej odporne na warunki zewnętrzne. Należy pamiętać, że niezależnie od rodzaju paneli, dobra jakość instalacji ma wpływ na to, że system nie ulegnie zniszczeniu np. w trakcie gradu lub porywistego wiatru.
Czy system fotowoltaiczny działa zimą?


Fotowoltaika wytwarza energię w zimę pod warunkiem, że panele słoneczne są odśnieżone i świeci słońce. Tej energii w zimie jest zdecydowanie mniej niż latem, stąd wydajność systemów znacząco się obniża, zwłaszcza w grudniu i styczniu, gdy to słońce świeci najkrócej i najmniej. Wartym uwagi jest fakt, że sprawność modułów fotowoltaicznych wzrasta wraz z obniżeniem się ich temperatury, stąd obserwacje i wnioski, że najlepszymi warunki do produkcji energii są słoneczne i chłodne dni, czyli takie, które panują zimą.

Nowoczesne systemy fotowoltaiczne pozwalają na pracę w temperaturach dochodzących do - 40 stopni, a sam mróz poprawia sprawność paneli fotowoltaicznych w zimie.

Trzeba pamiętać, że montaż paneli słonecznych to instalacja całoroczna, a nadmiar energii wytworzonej latem możemy odebrać z sieci energetycznej w ciągu 365 dni 1:0,8 lub 1:0,7.


Podsumowując - sprawność paneli fotowoltaicznych w okresie zimowym nie ma wielkiego znaczenia, a istotny jest roczny bilans wytworzonej energii.


51 wyświetlenia1 komentarz

©2019 by HOME STAR.