Montaż paneli fotowoltaicznych. O co warto spytać fachowca?

Aktualizacja: 15 gru 2020

Coraz większa opłacalność fotowoltaiki, możliwość uzyskania niezależności energetycznej oraz względy ekologiczne przyczyniły się do powstania mody na instalację PV. Inwestycja ta, aby działała długo, efektywnie i bezawaryjnie, wymaga jednak starannego zaplanowania. Konsultacje z fachowcem chronią przed podjęciem złych i niestety kosztownych decyzji. Poniżej lista najbardziej nurtujących pytań, które warto zadać profesjonaliście.


Montaż paneli fotowoltaicznych i inwertera w twojej własnej elktrowni słonecznej

Czy zamontowanie paneli słonecznych na moim dachu jest możliwe?


To zazwyczaj pierwsza kwestia, którą porusza się na spotkaniu z przyszłym instalatorem. Dokładne obejrzenie dachu domu, sprawdzenie jego ekspozycji, kąta nachylenia i materiału wykorzystanego do budowy pozwala ustalić, czy założenie modułów PV w danym miejscu jest możliwe. Niekiedy okazuje się, że pewna część pokrycia, ze względu na okresowe zacienienie przez okoliczne obiekty lub drzewa, stanowi problem. Specjalista może wtedy zaproponować nieregularne rozmieszczenie paneli lub przeniesienie ich w inne miejsce. Niekiedy najlepszą lokalizacją dla całej konstrukcji jest grunt obok budynku. Skrupulatne oględziny z pewnością umożliwią wybór optymalnego, intensywnie nasłonecznionego terenu.
Jaka moc instalacji fotowoltaicznej jest mi potrzebna?


Moc zakładanej mikroelektrowni PV powinna być ściśle dopasowana do potrzeb danego gospodarstwa domowego. Należy pamiętać, że prosument nie może sprzedawać energii elektrycznej, a jedynie ją magazynować. Z tego powodu oblicza się optymalną moc instalacji tak, by mogła ona pokryć roczne zapotrzebowanie na prąd danego budynku. Fachowiec oszacuje niezbędne parametry na podstawie rachunków od operatora. Nie należy naciskać na większą lub mniejszą liczbę paneli – niewykorzystania nadwyżka energii przepadnie, natomiast za niska moc wygeneruje dużo mniejsze oszczędności.


Jakiej klasy urządzenia proponowane są przez firmę montażową?


Wydajność, wieloletnie działanie bez żadnych awarii i czułe systemy zabezpieczające przed powstaniem pożaru są niezwykle istotnymi parametrami zainstalowanych elementów systemu PV. Warto się upewnić, czy dana firma dysponuje najnowocześniejszymi panelami monokrystalicznym i jakiej jakości jest sugerowany inwerter. Nie bez znaczenia dla funkcjonowania domowej mikroelektrowni jest profesjonalne okabowlanie oraz stabilne systemy montażowe. Zakupione podzespoły powinny mieć gwarancję, która w razie ewentualnego uszkodzenia, chroni inwestora przed poniesieniem dodatkowych kosztów.

439 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

©2019 by HOME STAR.